Ez a bejegyzés a Hitek és hiedelmek 4 részes cikksorozat második része.
A többi részt itt találod:
I. rész - Mi a hit?
II. rész - Kérdezési folyamat
III. rész - 9 támogató hit, amivel megváltoztathatod a berögzült, korlátozó hiedelmeket.
IV. rész - A pozitív gondolkodás titka
Miért érezzük olyan nehéznek a változtatást?
Ha kizárólag csak az agyi folyamatokat vesszük figyelembe - és nem beszélünk arról, hogy minden egyes gondolatot energiával tartunk fent a fejünkben, azaz a régi berögzült hiedelmekbe sok energiát „fektettünk be” már eddig, hogy megtartsuk, és persze senki sem szereti elveszteni semmilyen befektetését - még akkor sem könnyű, hisz az új idegpályát ki kell építeni, csakúgy, mintha egy autópályát kezdenénk építeni egy elhanyagolt mezőn.
A fejünkben lévő új idegpálya kiépítése energiába, tudatosságba és időbe kerül. Nézzünk pár példát a korlátozó hiedelmekre. Szerintem sok ismerős lesz köztük.
Sosem fog változni semmi sem. Most már ez mindig így lesz. Ebből a katyvaszból nem lehet kimászni. Minden mindig rossz, ami velem történik. Nincsenek lehetőségek, válság van. Az embereknek nincs munkájuk, és már nem is lesz. Túl idős/túl fiatal vagyok hozzá. Kudarcot vallottam, egy kudarc vagyok.
Az egész életem egy kudarc. Én mindent elrontottam. Meg is érdemlem, hogy ez történt velem, amilyen hülye/figyelmetlen/egy balek stb vagyok. Az emberek ebben a korban már nem változnak. Senki sem tanul a hibájából. Ez nem jó úgy, ahogyan van. Nem így kellene a dolgoknak működnie. Nem így kellett volna történnie. Az élet csak szenvedés és kínlódás.
Mindenki csak kínlódik. Én senkinek sem vagyok fontos. Akár meg is halhatnék, nem is hiányoznék senkinek. A szüleim/a sorsom/mások a hibásak azért, hogy én ilyen helyzetben vagyok. Én (nem) tehetek róla, hogy ilyen az életem. Ezen (a betegségen, a rossz kapcsolaton, a pénzügyi helyzeten stb.) nem tudok/nem lehet változtatni. Nincs mit tenni. Nyugodtan fel is akaszthatom magam.
Az orvos is megmondta, hogy... A többieknek meg kellene változni, hogy nekem jobb legyen. A világnak kellene megváltozni, hogy nekünk jobb legyen. Rossz anya/apa/társ vagyok. Elrontottam az életem/ a gyereknevelést/ a gyereke(i)met/ a párkapcsolatomat (a házasságom).
No és akkor most nézzük, hogyan is lehet megkérdőjelezni ezeket! A megkérdőjelezéssel gyakorlatilag „feltörjük” a régi pályát, és egy újat kezdünk kiépíteni.
Sosem fog változni semmi sem.
Ez igaz? Tényleg? Biztosan? Honnan tudod? Valóban teljesen biztos vagy abban, hogy sose fog változni semmi? Csak gondolj vissza, hányszor változott már meg egy csomó minden az életedben. Az élet, az évszakok, az időjárás, a mindennapok, minden folyamatosan fejlődik és változik. Hogyan lehet akkor azt állítani, hogy semmi sem fog megváltozni?
Amúgy pedig, ha ezt gondolod, hogy érzed magad ettől a gondolattól? Jól? Hát, kötve hiszem… :) A negatív érzés mutatja, hogy rossz irányban vagy; a teremtéssel, az áramlással szemben haladsz.
Vajon hogy éreznéd magad, ha ezt a gondolatot beleengednéd a felhőkbe, mint egy felszálló lufit, és látnád eltűnni? Milyen érzést keltene, ha inkább az lenne a fejedben, hogy: Minden mindig változik, hogy a rossz dolgok is elmúlnak egyszer? Hogy éreznéd magad ettől? Szerintem jobban… :)
És ugyan ki kötelez arra, hogy olyan gondolatot tarts a fejedben, ami neked rossz érzéseket okoz? Ki akadályozhat meg abban, hogy kicseréld a gátló és hamis gondolatot egy olyanra, ami sokkal jobban esik? Ugye, hogy csak te és senki más?
Csak te gondolod azt, amit gondolsz, és csakis te vagy képes rá, hogy a gátló, negatív gondolatokat kicseréld! A szabad akaratoddal választhatsz gátló, negatív és támogató hiteket és gondolatokat is. A választás a tied! Mit választasz inkább? :)
Tehát a kérdések:
(1) Ez igaz?
(2) Hogy érzed magad ettől a gondolattól?
(3) Vajon hogy éreznéd magad, ha ezt a gondolatot beleengednéd a felhőkbe és megszabadulnál tőle?
(4) Ki akadályozhat meg abban, hogy kicseréld a gátló, negatív és hamis gondolatot egy olyanra, ami sokkal jobban esik?
(Amennyiben erről a kérdezési technikáról bővebben is szeretnél olvasni, szeretettel ajánlom Byron Katie: A 4 kérdés című könyvét.)
Javaslom, hogy a fenti hamis hiedelmekből azokkal vidd végig ezt a kérdezési folyamatot, amelyek rád leginkább jellemzőek, amik ismerősek, és szoktad őket gondolni. Ha megkérdőjelezted és felfedezted a fentiekből a benned lévő gátló, negatív hiedelmeket, akkor kialakíthatsz magadnak helyettük pozitív gondolatokat, támogató hiteket.
Ez a bejegyzés a Hitek és hiedelmek 4 részes cikksorozat második része. A többi részt itt találod:
I. rész - Mi a hit?
III. rész - 9 támogató hit, amivel megváltoztathatod a berögzült, korlátozó hiedelmeket.
IV. rész - A pozitív gondolkodás titka
Szeretettel,
Erika
Ha tetszett, akkor lehet, hogy másoknak is tetszene, igaz? Megtennéd, hogy köszönetképpen megosztod? Kattints alul a Facebook jelre!
Előre is nagyon köszönjük! :)
Ha még nem vagy rendszeres olvasó, iratkozz fel a LÉLEKEMELŐ hírlevélre, hogy minden újdonságot biztosan megkapj!
Itt jelentkezz a következő programokra
Tartsd velünk a kapcsolatot!
Mi az új trend az újévi fogadalmak helyett?
2022 jan 02Intuyching® a SzuperTudatos Önfejlesztés™ új, védjegyeztett márkaneve
2021 aug 02Hogyan lehet tanulás, olvasás, idő, pénz és szakemberek igénybe vétele nélkül megmenteni a romokban lévő kapcsolatot?
2020 dec 14Az 5 legfontosabb megbánás életünk végén
2020 dec 03Hogyan éljek félelem nélkül? 7 egyszerű tanács, hogy ne félelmekben élj!
2020 nov 15Hogy lehetsz pozitív és boldog, amikor negatívnak érzed magad?
2020 aug 04Ezzel az álomfejtési módszerrel megfejtheted a tudatalattid üzenetét!
2020 júl 117 szempont az évértékeléshez - a 2019-es év értékelése, mely ötletet ad 2020-hoz is!
2020 jan 20Miért ne tégy újévi fogadalmat?
2018 dec 30Mitől boldogak a boldog emberek?
2018 jún 25