Ma már szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna arról, hogy a műanyag termékek (és kifejezetten a szívószálak, a bevásárló szatyrok, péksüteményzacskók) mennyi kárt okoznak a természetnek és az állatvilágnak.
Elborzasztó képeket és videókat lehet látni a tengerekben úszó, majd pedig az emiatt meghalt tengeri élőlények - delfinek, bálnák, tengeri teknőcök és mások - hasában talált műanyag szemétről. Sosem értettem, hogy miért kell eldobálni a szemetet. A Dunaparton, sétálva bárhol Budapesten, az autópálya szélén szétdobálva mindenhol rengeteg szemetet lehet látni.
A nemzeti parkokban, a tengerparton, a csodás természeti helyeken (tisztelet a kivételes helyeknek és országoknak) felgyülemlett szemétdombok azonban még inkább szomorú látványt nyújtanak. Egy városban, egy erdőben, egy parkban legalább össze lehet söpörni, össze lehet szedni a szemetet, de a tengerbe bekerült holmikat sokkal nehezebb eltávolítani. (Bár szerencsére már erre is van megoldás, de nyilván sokkal drágább, mint egy söprű.)
A rengeteg szeméttel először Thaiföldön szembesültünk, ahol a világ egyik mini szigetén tölthettünk egy kis időt. A sziget nem lakott, nincs rajta se víz, se áram, szemét viszont volt dögivel. A partja gyönyörű, fehér homokos, csodás türkizkék vízzel, de ha a parttól egy kicsit is beljebb sétált az ember, azonnal beleesett a szeméthalmokba. Döbbenetes látvány volt a rengeteg, jellemzően üdítős eldobott műanyag és fém palack, doboz. Ez 2014-ben volt, csak remélni merem, hogy azóta kezdtek vele valamit.
Igaz ugyan, hogy ha rajtakapnak a szemetelésen, akkor nagyon magas büntetést - 5000 szingapúri dollárt (kb. 1 millió forintot!) - kell fizetni. A grafittizés ebben az országban bűntény, annyira, hogy 8 hónapos börtönnel és minden nap 1 napi botütéssel (!!!) “jutalmazták” azt a két külföldit, akit rajtakaptak 2016-ban. Nemzetközi hír, és botrány is lett belőle, Szingapúrt középkori kínzással vádolták a nyugati országok (szerintem teljes joggal). Erre a szóvivő válasza: ez nem kínzás, elvégre orvos is jelen van. Na, köszi. Nem, ezzel természetesen nem értek egyet, de az ország tisztasága valóban lenyűgöző.
Ez nevelés kérdése is, nemcsak a büntetésé. Ha arra neveljük a gyerekeinket, hogy ne szemetelünk (azaz látja a mintát, hogy mi nem dobunk el sehol semmit, összeszedjük magunk után az erdőben is a szemetet, és otthon dobjuk ki), akkor neki ez lesz a természetes.
Hibáztathatjuk a cégeket is a sok műanyag szemétért, akik még a fogkrémet is dobozba csomagolják, ami elsőként landol a (papíros) kukában. Minek agyoncsomagolni mindent? Miért ne lehetne a fogkrém doboz nélkül? Hiszen az az első, amit kidobunk. De ugyanígy sorolhatnám a műanyag palackok (vizek, üdítők) egybecsomagolásához használt további műanyagot. Vagy a parfümök dobozát. A listát lehetne folytatni...
Óriási tévedés, hogy a “lebomló” műanyag lebomlik. Lebomló műanyag nincs. Mikroszemcsékre széteső van. Ez azonban nem jelenti azt, hogy megszűnt, csak azt, hogy annyira kicsi, hogy már észre sem vesszük. Ez a műanyag jelenleg már a mi vizeinkben, sőt az ételeinkben is megtalálható, ami azt jelenti, hogy a szervezetünkben is benne van. Úgyhogy már nemcsak a bálnák hasában van már műanyag, a miénkben is. Vajon ez jót tesz a szervezetünknek? Nem hinném.
Tudom, hogy a sok millió tonnányi műanyag legyártását egyénileg viszonylag nehéz megváltoztatni. Szerencsére nem vagyunk már egyedül, az EU is ráébredt (mégha elég későn is), hogy tenni kell valamit a sok műanyaggal, így 2021-től betiltja azokat az egyszer használatos műanyag termékeket (műanyag evőeszközök, tányérok, szívószálak, fülpiszkálók, léggömbök pálcikái, poharak), melyek a tengerben lévő összes szemét 70%-át (!!!) teszik ki.
Úgy is gondolhatod, hogy ha ennyi műanyagot gyártanak, akkor te igazán nem tudsz ez ellen semmit sem tenni. Kicsiben azonban mégis tehetünk érte mindannyian valamit. Például ahol csak lehet vigyél magaddal saját üvegpoharat, bögrét a kávéhoz, üdítőhöz. A műanyag zacskókat és a szívószálakat pedig “saját hatáskörödben” nyugodtan lecserélheted azonnal, uram bocsá' akár ihatsz a pohárból is!. Nem kell 2021-ig várnod!
Ha nem tudod, hogy honnan szerezz be teljesen természetes, (komposztálható) biopamut zsákokat és szatyrokat különböző méretben, akkor szeretettel ajánlom Lay Boglárkát, aki az Év Anyavállalata versenyen is indult. Bogi mindenféle méretben és egyedi kívánságod szerint készít biopamutból mindenféle vásárláshoz megfelelő szatyrokat.
A Pucér kampány saját oldalát itt találod.
Szeretettel ajánlom, és bízom benne, hogy gyerekeinknek és unokáinknak egy élhető világot hagyunk magunk után!
Csodás napot! Légy magadhoz, másokhoz és a természethez is jó!
Szeretettel,
Erika
Szeretettel,
Erika
Ha tetszett, akkor lehet, hogy másoknak is tetszene, igaz? Megtennéd, hogy köszönetképpen megosztod? Kattints alul a Facebook jelre!
Előre is nagyon köszönjük! :)
Ha még nem vagy rendszeres olvasó, iratkozz fel a LÉLEKEMELŐ hírlevélre, hogy minden újdonságot biztosan megkapj!
Itt jelentkezz a következő programokra
Tartsd velünk a kapcsolatot!
7 útravaló és 7 kérdés a 2020-as évre és a 20-as évtizedre, hogy félelemmentes legyen a jövőd
2020 jan 01Pozitív gondolkodás?
2019 aug 01Műanyag vagy természetes? A választás a tiéd, a döntésed következménye a gyerekeidé és unokáidé.
2019 máj 061 cikk, mely egyetlen nap alatt átlépte a 2000-es...
2017 jún 23A szív a fontos, nem az agy - Dr. James R. Doty: A varázsbolt
2017 jún 13Idén kétszer lesz tavasz! Tavaszi nagytakarítás pozitív gondolatokkal!
2017 ápr 203 tipp, hogy te is tavaszi boldogságban zsongj
2017 ápr 05Rohanás, boldogság, hatékonyság - mi közük egymáshoz?
2017 márc 26A 3 titok, amivel Te is boldogságot tudsz jósolni magadnak
2017 márc 19A Hála-lift
2016 márc 27